Hovet

IT-konsulter, utvecklare, älvor, akrobater, grafiska designers, animatörer, trollkarlar, huvudlösa riddare, superhjältar, den kungliga kaffebryggaren och en hund

Jobba hos oss

QueensLab

Vi är experter inom både design och programmering. På QueensLab möts en grupp av goa kvinnor, män och personer som under gemensam flagg har åtagit sig utmaningen att på riktigt brygga gapet mellan mjukvaruutveckling och design. Det gör vi framför allt genom att möta uppdrag tillsammans istället för att sitta i varsitt torn och skjuta giftpilar på varandra.

Vi har en skattkammare av briljanta idéer, djup, rar kunskap och bred erfarenhet. Tillsammans med våra kunder och partners försöker vi göra Göteborg, Sverige och världen lite snyggare och bättre.

Torsdagar är våra alldeles egna dagar när alla riddare och äventyrare tar sig tillbaka till vårt kontor på Drottninggatan 21 i Göteborg för att labba och lära sig nya tekniker av varandra: språk, program, designknep och annat som vi har nytta av i våra roller. 

  • Stefan

  • Jernberg

  • VD

  • stefan@queenslab.se
  • 0739 - 12 86 22
  • Marcus

  • Nordquist

  • Developer

  • marcus@queenslab.se
  • 0734 - 03 82 76
Anna_Karin grafisk designer
  • Anna-Karin

  • Johansson

  • Designer

  • anna-karin@queenslab.se
  • 0705 - 73 14 12
  • Radka

  • Horvatova

  • Motion Graphic Designer

  • radka@queenslab.se
  • 0704 - 30 25 65
Jens art direction logo
  • Jens

  • Østgaard

  • AD

  • jens@queenslab.se
  • 0736 - 50 55 99
Dawid utveckling
  • Dawid

  • Parvulescu

  • Developer

  • dawid@queenslab.se
  • Maximilian

  • Gustafsson

  • Developer

  • max@queenslab.se
Cognac the chosen one
  • Cognac

  • Vaktmästare

  • Du?

Q

+ Bli en queen hos oss!

Är du duktig på mjukvaruutveckling eller design?

Är du modig, ärlig och snäll? Har du ont i nacken från att bära runt din superultrahjärna? Boka audiens hos Drottningen på en gång! Finns det hjärterum… Alla smarta kvinnor, män och personer som är hungriga efter ny kunskap och öppna för nya perspektiv välkomnas på QueensLab. Troligen är du inte rädd för att bli svettig ibland, men du tycker också att det viktigt att ha roligt på jobbet. QueensLab är en schysst, ärlig och jämställd arbetsplats där de mest hederliga riddare samlas.

Låter det intressant?

Hör av dig till marcus@queenslab.se

eller stefan@queenslab.se